Elections

The 2018 election cycle is of vital importance for Payne County and Oklahoma. This is not only just because of the gubernatorial election, but also the fact that the representatives we elect to the state house will be redrawing our electoral districts. During the calendar year for 2018, residents of Payne County will see elections at all levels.

Register to vote at our headquarters or through the Oklahoma State Board of Elections website: https://www.ok.gov/elections/Voter_Info/Register_to_Vote.

Request an absentee ballot, which can be done for any reason, including wanting the convenience of voting at home, here: https://www.ok.gov/elections/Voter_Info/Absentee_Voting/

Summary of 2018 Elections

Results: https://www.ok.gov/elections/Election_Info/Election_Results/2018-Election_Results.html

Municipal Elections: Elections occurring in 2018 throughout the cities and towns throughout the county, including those towns only partially in Payne County.
Coyle: School Board Election (February)
Cushing: Propositions (April)
Drumright: City Commissioner (April)
Glencoe: School Board Election (February)
Orlando: Mulhall-Orlando School Propositions 1 & 2 (February)
Perkins: Perkins-Tryon School Propositions 1 & 2 (February)
Ripley: School Board Election (February)
Stillwater: Mayor (April)
Yale: School Board Election (February), City Commissioner (April)

County Elections: county commissioner, district court justices (alongside Logan County)

State-level: governor, lieutenant governor, attorney general, treasurer, auditor, insurance commissioner, labor commissioner, and superintendent of public instruction as well as all three state representatives representing Payne County.  Additionally, four justices on the state Supreme Court, two on the state Court of Criminal Appeals, and four on the state Court of Civil Appeals will be up for retention. Finally, two state questions have made it to the ballot (as of Jan. 2018).

Federal-level: US House District 3

Election Dates

School Board Elections – February 13, 2018 (must be registered by January 19, request absentee ballot by February 7)
County and Municipal Office Elections
April 3, 2018 (must be registered by March 9, request absentee ballot by March 29)
Primary Election
June 26, 2018 (must be registered by June 1, request absentee ballot by June 20)

Runoff for the Primary Election (if needed) August 28, 2018 (must be registered by Aug. 3, request absentee ballot by Aug. 22)
General ElectionNovember 6, 2018 (must be registered by October 12, request absentee ballot by Oct. 31)

Find your polling place: https://www.ok.gov/elections/Voter_Info/Online_Voter_Tool
Remember, polls are open 7am to 7pm on election day

Municipal Elections (April 3)

All politics start local! Be sure to vote in your municipal elections

Coyle: None
Cushing: Propositions 1 (Purchase of two fire trucks – Yes), 2 (Building an animal shelter – Yes), and 3 (Purchase of street sweeper – Yes)
Drumright: None
Glencoe: None
Orlando: None
Perkins: None
Ripley: None
Stillwater: Mayor (Nonpartisan Race: Councilor Will Joyce vs fmr. Board of Ed Pres. Kevin Clark)
Yale: City Commissioner (Nonpartisan Race: Brian Porter, Jr. vs. Michael McCullough)

Federal

U.S. HOUSE of REPRESENTATIVES – DISTRICT 3

Mr. Frankie Robbins, Democrat, Medford

Other candidates:
Rep. Frank D. Lucas – Republican, Cheyenne (Incumbent)

Defeated in the Primaries:
Mr. Murray Mark Thibodeaux, Democrat, Tulsa
Mr. Eldon Dugan, Republican, Howe

State

STATE QUESTIONS

State Question 788: Medical Marijuana Legalization Initiative
This question PASSED during the June 26 primary elections

State Question 794: Amending Section 34 of Article II of the Oklahoma State Constitution, expanding the rights of crime victims
This question will be a part of the November 6 general elections

GOVERNOR

former Atty Gen. Drew Edmondson, Democrat, Oklahoma City

Other Candidates:
GOP Runoff:
Mr. Christopher Barnett, Republican, Tulsa
OKC Mayor Mick Cornett, Republican, Oklahoma City
Libertarian Runoff:
Mr. Rex Lawhorn, Libertarian, Broken Arrow
Mr. Chris Powell, Libertarian, Bethany

Defeated in the Primaries:
former State Sen. Connie Johnson, Democrat, Forest Park
Fmr State Rep. Dan Fisher, Republican, Yukon
Mr. Eric Foutch, Republican, McCloud
State Auditor Gary Jones, Republican, Cache
Mr. Barry Gowdy, Republican, Elk City
Lt. Gov. Mike Lamb, Republican, Oklahoma City
Fmr US Attorney Gary Richardson, Republican, Tulsa
Mr. Blake “Cowboy” Stephens, Republican, Tahlequah
Mr. Kevin Stitt, Republican, Tulsa
Mr. Joe “Exotic” Maldonado, Libertarian, Wynnewood

LIEUTENANT GOVERNOR

State Sen. Anastasia Pittman, Democrat, Spencer

Other Candidates:
Dr. Ivan Holmes, Independent
GOP Runoff:
OCC Member Dana Murphy, Republican, Edmond
Mr. Mark Pinnell, Republican, Tulsa

Defeated in the Primary:
Mrs. Anna Dearmore, Democrat, Okmulgee
Mr. Dominique DaMón Block, Sr., Republican, Oklahoma City
State Sen. Eddie Fields, Republican, Wynona

OKLAHOMA HOUSE of REPRESENTATIVES

District 33

Winner: Mr. John T. Talley, Republican, Stillwater

Mr. Brandon T. Phillips, Democrat, Stillwater (withdrew)
Defeated in the Primaries:
Rep. Greg Babinec, Republican, Cushing (Incumbent)
Mayor Jason Shilling, Republican, Perkins

District 34

Ms. Trish Ranson, Democrat, Stillwater

Other candidates:
Mr. Aaron Means, Republicans, Stillwater

District 35

Ms. Jasha Lyons Echo-Hawk, Democrat, Pawnee

Other candidates:
Mr. Ty Burns, Republican, Morrison

Defeated in the Primary:
Mr. James Winn, Republican, Mannford

ATTORNEY GENERAL

Mr. Mark Myles, Democrat, Oklahoma City

Other candidates:
GOP Runoff:
Atty Gen. Mike Hunter, Republican, Oklahoma City (Incumbent)
Mr. Gentner Drummond, Republican, Hominy

Defeated in the Primary:
Ms. Angela Bonilla, Republican, Glenpool

TREASURER

No democratic candidate

Other candidates:
Rep. Randy McDaniel, Republican, Oklahoma City
Mr. Charles de Coune, Independent, Oklahoma City

STATE AUDITOR and INSPECTOR

No democratic candidate

Other candidates:
Dr. John Yeutter, Libertarian, Tahlequah
GOP Runoff:
Deputy Auditor Cindy Bird, Republican, Coalgate
Mr. Charlie Prater, Republican, Edmond

Defeated in the Primaries:
Mr. John Uzzo, Republican, Tahlequah

INSURANCE COMMISSIONER

Ms. Kimberly Fobbs, Democrat, Tulsa

Other candidates:
Rep. Glen Mulready, Republican, Tulsa

Defeated in the Primaries:
Mr. Donald Chasteen, Republican, Inola

LABOR COMMISSIONER

Mr. Fred Dorrell, Democrat, Broken Arrow

Other candidates:
GOP Runoff:
Mrs. Cathy Costello, Republican, Edmond
Rep. Leslie Osborn, Republican, Tuttle

Defeated in the Primaries:
Mr. Sam A. Mis-soum, Democrat, Tulsa
Mr. Keith Swinton, Republican, Norman

SUPERINTENDENT of PUBLIC INSTRUCTION

Dr. John Cox, Democrat, Peggs

Other candidates:
Mr. Larry Huff, Independent, Oklahoma City
GOP Runoff:
State Superintendent Joy Hofmeister, Republican, Tulsa (Incumbent)
Fmr Deputy Labor Commissioner Linda Murphy, Republican, Edmond

Defeated in the Primaries:
Mr. Will Farrell, Republican, Tulsa

SUPREME COURT JUSTICES (non-partisan)

Appointed by a Democratic Governor:
Vice Chief Justice Norma D. Gurich
Hon. James Edmondson
Hon. Yvonne Kauger

Other justice up for retention:
Hon. Patrick Wyrick

COURT OF CRIMINAL APPEALS (non-partisan)

Appointed by a Democratic Governor:
Hon. Arlene Johnson
Hon. David B. Lewis

Other justices up for retention:
none

COURT OF CIVIL APPEALS (non-partisan)

Appointed by a Democratic Governor:
Hon. Robert D. Bell

Other justices up for retention:
Hon. Kenneth Buettner
Hon. Bay Mitchell
Hon. Barbara G. Swinton

STATE CORPORATION COMMISSION

Democrat Runoff:
Mr. Blake Cummings, Democrat, Maud
Ms. Ashley Nicole-McCray, Democrat, Norman

Other candidates:
Ms. Jackie Short, Independent, Oklahoma City
GOP Runoff:
OCC Member Bob Anthony, Republican, Oklahoma City (Incumbent)
Fmr State Sen. Pres. Pro Tempore Brian Bingman

Defeated in the Primaries:
Mr. Ken Reich, Democrat, Idabel
Mr. Beau Williams, Democrat, Edmond
Mr. Harold D. Spradling, Republican, Cherokee

Payne County

County Commissioner – District 1

Winner: County Commissioner Zach Cavett, Republican (Incumbent)

No democratic candidate
Defeated in the Primaries:
Mr. Bill Gipson, Republican
Mr. Dyllon Roe, Republican

County Commissioner – District 3

Winner: Mr. Rocky Blaiser, Republican

No democratic candidate
Defeated in the Primaries:
County Commissioner Kent Bradley, Republican (incumbent)
Fmr County Commissioner Jim Arthur, Independent

County Treasurer

Winner (by default): County Treasurer Carla Manning, Republican (Incumbent)

County Assessor

Winner (by default): County Assessor James Cowan, Republican (Incumbent)

District 9 District Judge (Payne & Logan Counties)(Non-Partisan)

Hon. Phillip Corley, Stillwater (Incumbent)

Payne County Associate District Judge

Hon. Stephen Kistler, Stillwater (Incumbent)

District 9 District Attorney (Payne & Logan Counties)

Rep. Cory T. Williams, Democrat, Stillwater

Other candidates:
Mrs. Laura Austin Thomas, Republican, Stillwater (Incumbent)

Defeated in the Primaries:
Ms. Jill Ochs-Tontz, Republican, Guthrie

Not up for election: County Sheriff, County Commissioner – District 2, Court Clerk, County Clerk